Всекримський конкурс учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!» (Леся
Українка) був започаткований у
2004 році відомою громадською діячкою п. Марією Фішер-Слиж (Торонто, Канада). Уперше він відбувся одночасно в Севастополі, Сімферополі та Ялті з ініціативи Управління освіти і науки Севастопольської міської державної адміністрації, Севастопольського міського гуманітарного університету, Громадського комітету Український Севастополь (координатор - Микола Владзімірський), а Регіональні (відбіркові) етапи конкурсних змагань були проведені Всекримським товариством зв'язків з українцями за межами України (Товариство «Україна-Світ»), колективом загальноосвітньої школи №29 м. Сімферополя та Ялтинським музеєм Лесі Українки.
Ідею святкування Дня народження Лесі Українки проведенням на кримських теренах учнівсько-
студентського конкурсу «Змагаймось за нове життя!» на наступні 10 років підхопили Інститут
інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України (Кримська філія),
Всекримське товариство зв'язків з українцями за межами України (Товариство «Україна-Світ») та за підтримки Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, Міністерства освіти і науки АР Крим, Ялтинського музею Лесі Українки, та інших державних і громадських організацій перетворили в щорічне величне свято духовності, любові до українського слова й щирого захоплення генієм української письменниці.
Змагання юних талантів відбувалося за номінаціями: «Декламація», «Інсценізація», «Твір»,
«Науково-пошукова робота». Спочатку в ньому взяло участь декілька десятків дітей. Та з кожним роком зростали популярність, кількісний і якісний рівень конкурсу, розширювалася його географія. До кримчан з різних районів півострова приєднувалися й представники Києва, Одеси, Львова, Глухова, Луганська, Івано-Франківська, Коломиї, Волині.
За роки проведення Конкурсу з’явилися нові номінації («Аудіо-візуальний твір», «Малюнок») й
традиції: поїздки переможців до Ялтинського музею Лесі Українки, декламування поезій біля
фортепіано, якого торкалася рука поетеси, поїздки переможців до Карпат для проведення спільного фестивалю «Ми діти одного колоса» (Крим – Карпати).
У
2014 році на Конкурс, який проводився в Сімферополі в Таврійському національному
університеті ім. В.І.Вернадського, подали заявки до різних номінацій і вікових категорій близько 1500 учасників. Конкурс відбувся тільки в номінації «малюнок» (в очному й заочному турі взяли участь біля 500 конкурсантів). Інші номінації проведені не були.
У квітні
2015 року Конкурс «Змагаймось за нове життя!» відродився на теренах Полтавщини.
Новаціями конкурсу стали проведення змагання ще за однією номінацією – «Вокал», проведення конкурсних змагань в онлайн режимі (зв'язок був з Києвом, Львівською та Луганською обл.) та поїздка переможців до Гадяцького музею родини Драгоманових.
У
2016 році Міністерство культури України та ГО Педагогічний центр «Академія» (Полтава)
вийшли з пропозицією відродити конкурс у Всеукраїнському масштабі. На конкурс надійшло біля 2000 заявок. Обрані 300 переможців. Для переможців очного Регіонального етапу змагання була організована й традиційна поїздка до Гадяцького музею родини Драгоманових, а переможці І Всеукраїнського конкурсу «Змагаймось за нове життя!» (Леся Українка) усіх номінацій з 20 областей України й Криму були запрошені до Києва на урочисте нагородження та великий гала-концерт, який відбувся у великій концертній студії Будинку звукозапису Національної радіокомпанії України.
У
2017 році ІІ Всеукраїнський (ХІІІ Всекримський) Конкурс «Змагаймось за нове життя!» (Леся
Українка) зібрав уже більше 4000 учасників, з яких 700 стали переможцями творчого змагання.
Практично з усіх областей України, а також з Криму, Італії, Придністров’я та Росії були надіслані
роботи. До дитячого змагання долучилися й дорослі – взяли участь професійні автори теле- і
радіопередач для молоді (фільм Інни Дідик «Лесиними стежками», м. Полтава).
Проводився конкурс Культурно-просвітницьким Центром художня галерея «Sweetарт - Знання» та Міжнародним благодійним фондом «Здоров’я майбутнього» за сприяння Міністерства освіти і науки України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Федерації професійних спілок України, Полтавської та Чернівецької обласних державних адміністрацій, Полтавської та Чернівецької міських рад і виконавчих комітетів, Музею родини Драгоманових у Гадячі, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Чернівецького національного університету ім.Федьковича, ДП «Національне газетно-журнальне видавництво», Інформаційно-дослідного Центру «Інтеграція і розвиток», Спілки письменників Полтавщини, Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, ГО «Таврійська гуманітарна платформа», Українського інституту національної пам’яті, Всеукраїнської газети «Кримська світлиця», телевізійної студії «Місто», Обласної державної телерадіокомпанії «Лтава», Чернівецької телекомпанії «ТВА» інших державних і громадських організацій та людей, небайдужих до виховання й розвитку підростаючого покоління. Укотре захід відбувався за підтримки родини Бурбак.
У
2018 році ІІІ Всеукраїнський (ХІV Всекримський) конкурс учнівської і студентської творчості
ім. Марії Фішер-Слиж «Змагаймось за нове життя!», присвячений Лесі Українці, був проведений як конкурс-фестиваль. Перший етап – відбірковий – у місті Полтаві, а другий – фінальний гала-концерт та нагородження – у місті Чернівці, яке пов’язане з долею Лесі Українки та Ольги Кобилянської.
З
2019 року Всеукраїнський Фестиваль-конкурс «Змагаймось за нове життя!» все більше
набуває статусу міжнародного конкурсу-фестивалю та охоплює близько восьми тисяч учасників. До проведення конкурсних змагань серед молоді долучилися представники Молдови (м. Бендери), Норвегії (м. Осло), Італії (м. Рим), Росії. Зростає географія поширення конкурсу країнами.
У
2020 році відбіркові Регіональний та Всеукраїнський етапи уже традиційно відбулися у
місті Полтаві. Була видана збірка надихаючих творів Лесі Українки та серія учнівських і студентських поетичних, прозових, науково-дослідницьких робіт, ілюстрованих малюнками учасників конкурсу під назвою «Я маю в серці те, що не вмирає». Але у зв’язку з епідеміологічною ситуацією в Україні урочисте нагородження в м. Чернівцях було скасоване, а переможцям з усіх областей України, АР Крим, Молдови (м. Бендери), Норвегії (м. Осло), Італії (м. Рим, м. Бергамо), Об’єднаних Арабських Еміратів (м. Дубай), Росії були вручені дипломи та цінні подарунки через послуги партнера Конкурсу - «Нової пошти».
У
2021 році І Міжнародний (VІІ Всеукраїнський, ХVІІ Всекримський) конкурс-фестиваль
учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!», присвячений Лесі Українці, набуває міжнародного статусу та проводиться в рамках відзначення 150 – річного ювілею з Дня народження Лесі Українки з 25 січня по 25 лютого 2021 в режимі онлайн (номінації «Декламування», «Вокал», «Аудіовізуальний твір», «Інсценування») та заочно (номінації «Твір\Поезія», «Науково-пошукова робота», «Малюнок»).
Конкурс-фестиваль проводився з ініціативи:
- громадської організації «Культурно-просвітницьке Товариство «Джерело»;
- Центру сучасного мистецтва «Steinbarg Gallery & Cafe»;
- Міжнародного благодійного фонду «Здоров'я майбутнього»;
- родини Бурбак.
За сприяння й підтримки Федерації професійних спілок України, Профспілок працівників освіти і науки України, Полтавської торгово-промислової палати, Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавської міської ради, Щербанівської об’єднаної територіальної громади, ПРАТ «Гравітон», Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. Технічним партнером конкурсу стала студія «TATO digital».
Навколо постаті геніальної поетеси об’єдналися тисячі дітей та студентів з усієї України
(учасниками є представники всіх областей України та Криму), а також представники Норвегії, Італії, Бразилії, Португалії, Грузії, Німеччини, Об’єднаних Арабських Еміратів (Дубай), Молдови, Польщі, Росії, Казахстану, Канади, Туреччини. У семи номінаціях конкурсу змагалися більше сімнадцяти тисяч учасників, а загальна кількість причетних до цієї події складає (за нашими приблизними підрахунками) більше ніж п’ятдесят тисяч поціновувачів генію Лесі Українки та дитячої творчості.